امروز چهارشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۷

500 طلبه در لرستان تربیت شده اند سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۰۴:۵۸

در جلسه مجمع نمایندگان طلاب لرستان عنوان شد؛
500 طلبه در لرستان تربیت شده اند تعداد بازدید: ۳۵۲

عضو مجمع نمایندگان طلاب با بیان اینکه تاکنون 500 طلبه از لرستان دروس حوزوی را فراگرفته اند، عنوان کرد: حوزه‌ علمیه‌ خواهران 107 نفر، در 5 پایه دارد ده نفر هم استاد دارد، حوزه‌ علمیه‌ برادران در نه پایه است، ‌یعنی 180 طلبه‌ برادر در حوزه‌ کوهدشت تا پایه‌ نهم در آنجا مشغول تحصیل هستند و تا پایه‌ 10 می‌توانند ادامه‌ تحصیل بدهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجمع نمایندگان طلاب، حجت الاسلام والمسلمین حسین سوری لکی نماینده طلاب و فضلای استان لرستان در جلسه هفتگی طلاب کوهدشت با بیان اینکه قبل از انقلاب روحانیون این منطقه کمتر از انگشتان دست بودند، اظهار داشت:  بعد از جنگ این تعداد به حدود 30 نفر رسید،  از بعد از جنگ تا کنون، اگر دقیق بخواهیم بررسی کنیم قریب به 500 نفر شده است.

 

‌وی ادامه داد: از بین این تعداد شش امام‌جمعه و حدود 20 نفر استاد داریم که به شهرستان ها اعزام شده‌اند و  در مدارس علمیه‌ کوهدشت و جاهای دیگر مشغول تدریس هستند و 25 نفر هم بعنوان طرح هجرت، روحانی مستفر، نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها، در سپاه و در جاهای مختلف مشغول خدمت و تبلیغ دین هستند.‌‌

 

حجت الاسلام والمسلمین سوری لکی این ظرفیت را ارزشمند دانست و ابراز کرد: حوزه‌ی علمیه‌ منطقه 180 نفر طلبه دارد که طلاب  غیربومی هم در این حوزه در حال تحصیل می باشند،  الان شهر کوهدشت 25 نفر روحانی ملبس دارد.

 

عضو مجمع نمایندگان عنوان کرد: حوزه‌ علمیه‌ خواهران 107 نفر، در 5 پایه دارد ده نفر هم استاد دارد، حوزه‌ علمیه‌ برادران در نه پایه است، ‌یعنی 180 طلبه‌ برادر در حوزه‌ کوهدشت تا پایه‌ نهم در آنجا مشغول تحصیل هستند و تا پایه‌ 10 می‌توانند ادامه‌ تحصیل بدهند،  خود شهر کوهدشت، ظرفیت احداث حوزه‌ی جدیدی هم دارد.

 

وی با بیان اینکه شهرستان کودشت دارای یازده مسجد است اظهار کرد:  با همت اداره‌ تبلیغات آنجا و اساتیدی که آنجا تشریف دارند، هر‌ یازده تا مسجد نمازجماعت دارد بعضی‌ها سه وعده، بعضی‌ها دو وعده و بعضی‌یک وعده دارد و ‌اینطور نیست که بگوییم مسجد بدون امام جماعت و تعطیل است حتی در برخی از مناطق این شهرستان نیاز است که مسجد جدید ساخته شود.

 

حجت الاسلام والمسلمین سوری لکی در ادامه به مساله وقف پرداخت و اظهار داشت: مسأله وقف بسیار مهم ست ولی متاسفانه  در منطقه تقریبا به فراموشی سپرده شده است،در برخی موارد وقتی اسم وقف آورده می شود برخی مسخره می‌کنند و می‌گویند وقف چیست؟.

 

وی با اشاره به اینکه در مسأله‌ وقف کاری انجام نشده است، افزود:  ‌یکی از وظایف مبلغان و روحانیون تبیین مسائل وقف است، در این زمینه خود سازمان اوقاف طرحی داده است  و رسانه ها هم هم  روی آن تبلیغ کرد.

 

 حجت الاسلام والمسلمین سوری لکی، وقف جمعی را بسیار مهم دانست و تصریح کرد: در واقع در این از وقف مردم همه می توانند مشارکت داشته باشند و زمینی را بخرند و برای مساله ای وقف کنند چون ممکن است یک نفر نتواند این کار را انجام بدهد بنابراین 50 نفر می توانند این کار را با هم انجام بدهند.