امروز چهارشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۷

پاکدستی نخستین شرط پیشرفت اقتصادی در کشور است پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۰:۲۳


پاکدستی نخستین شرط پیشرفت اقتصادی در کشور است تعداد بازدید: ۳۰۲

نماینده طلاب و فضلای استان لرستان، گفت: امروز بسیاری از مردم از مشکلات اقتصادی و معیشتی رنج می برند و از مسؤولان انتظار دارند که برای رفع این دغدغه گام های اساسی را بردارند؛ اسلام در این زمینه راهکاری علمی و عملی زیاده را توصیه کرده است که عمل به این دستورات می تواند بسیار از مشکلات برطرف کند؛ البته نخستین شرط پیشرفت اقتصادی، پاکدستی است که باید به عنوان یک الگو در میان مسؤولان به خوبی نمایان شود.

حجت الاسلام مهدی شاملوئی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی مجمع نمایندگان با بیان اینکه نخستین قدم برای خارج شدن از رکود اقتصادی سالم بودن دولتمردان است، اظهار داشت: در مرحله نخست باید دولتمردان سالم باشند، وقتی دولتمردان سالم بودند می توانند نقش تاثیرگذاری در جامعه داشته باشند.

 

نماینده طلاب و فضلای استان لرستان، در ادامه به سیره علوی درباره برخورد با مفاسد اقتصادی اشاره کرد و اظهار داشت: امام علی(ع) در این راه پایبند بود و از هیچ کوششی دریغ نمی کرد و امروز هم راه برون رفتن از مشکلات اقتصادی و معیشتی عمل به دستورات و آیینی است که از بزرگان دین به ما تعلیم داده شده است.

 

حجت الاسلام شاملوئی عنوان کرد: در صورتی که حاکمان اسلامی خودشان سالم باشند و دستشان آغشته به فساد نباشد، می توانند در مبارزه با مفاسد اقتصادی با قدرت برخورد کنند و مانع رشد قارچ گونه این گونه مفاسد شوند؛ اما اگر خلاف این رویه در جامعه مرسوم شود؛ دیگر انتظار از حل مشکلات وجود نخواهد داشت.

 

وی افزود: دومین مطلبی که می توانیم در مسائل اقتصادی موفق باشیم و مشکلات جامعه برطرف شود این است که انسان باید درد فقرا را بفهمد و مدیرا باید خودشان طعم فقر را کشیده باشند یعنی کسی باشند که خودش از جامعه مرفه نباشند.

 

نماینده طلاب و فضلای استان لرستان به شرایط سخت معیشتی مردم اشاره کرد و گفت: تا  زمانی که مدیران اجرایی بهترین مناصب را داشته باشند، بهترین غذاها را تناول کنند و بهترین مسکن را داشته باشند، نمی توانند درد مستضعفین و فقرا و گریه اشخاصی را که از فقر و تهی دستی ناله می کنند، را بفهمند؛ بنابراین انتخاب پاکدست و افراد درد کشیده می تواند تا حدی این دردها را التیام بخشد.

 

عضو مجمع نمایندگان حوزه علمیه بیان کرد: مساله بعدی که خیلی راحت می شود یک مدیر اجرایی در سطح کشور با فقر برخورد کند این است که باید اطرافیان مؤمن، متدین و متخصص را در کنار خودش قرار بدهد، ولی متاسفانه امروز در جامعه شاهد این هستیم که  به جای این که از متخصصان و متعهدان استفاده کنند بیشتر براساس رابطه ای که دارند انتخاب می شوند.

 

 وی افزود: اگر می خواهیم در یک جامعه ای از نظر اقتصادی و اصلاح شدن جامعه موفق باشیم، باید حتما مسؤول اجرایی متعهد، متخصص، پاک دامن و پاک دست باشد اگر این گونه شد ما می توانیم از این مشکلات برون رفت داشته باشیم.

 

حجت الاسلام شاملوئی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب گفت: طبق فرموده ایشان باید آن مسؤول اجرایی و آن حاکم اجرایی که می خواهد منصب ریاست جمهوری را بگیرد، به متخصصان و متعهدان داخلی اعتماد داشته باشد و دشمن را دشمن بداند.

 

وی با بیان اینکه در روایات آمده است اگر کسی از دشمن خودش انتظار خیر داشته باشد این نشانه جهالت است، ابراز کرد: اگر انسانی از دشمن خودش انتظار داشته باشد که خیری به او برسد این فرد موفق نمی شود، بنابراین همه ما باید به دنبال این باشیم که اهل بیت(ع) به دنبال چه حکومتی بودند همان حکومت را برقرار کنیم.

 

نماینده طلاب و فضلای استان لرستان اظهار داشت: وقتی مسائل دینی و روایات اهل بیت(ع) را افراد درک نکنند، خیلی راحت روایات و تاریخ اسلامی را تحریف می کنند تا آن جایی که می گویند، پیغمبر(ص) با قریش و امام حسین(ع) با عمر سعد مذاکره کرد، در حالی که هر انسانی که بویی از علم و تقوی داشته باشد این تهمت را به اهل بیت(ع) نمی بندند.

 

حجت الاسلام شاملوئی تصریح کرد: اگر می خواهیم از این مشکلات جامعه بیرون برویم و آنها را حل کنیم، تنها راهی که خیلی زود به نتیجه می رسیم این است که پایبند به قرآن و اهل بیت(ع) باشیم و راه هایی که اهل بیت(ع) و قرآن به ما گفته است عمل کنیم.